Jahcoustix - hudebník od vedle

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 06. 01. 2011

   Všechno to začalo ve východní Africe, v Nairobi v Keni roku 1992, kdy Jahcoustix našel hudbu, která dala jeho životu jasný hudební směr: Reggae. Větší část svého mládí strávil v afrických zemích a byl fascinován zdejšími lidmi a jejich pozitivním přístupem k životu i přes neskutečnou chudobu v níž žili.


Jahcoustix   Jak dospíval, narůstal i jeho zájem o Africkou kulturu a hudbu. Ještě než se dostal do Egypta a Keni strávil několik let v Mexiku, Libérii a New Yorku, tato místa jej však neovlivnila tolik jako právě africký kontinent. V Keni trávil svůj volný čas v ulicích Nairobi, kde se vlastně vůbec poprvé setkal s rastafariány a reggae hudbou. Zpěváci a muzikanti jako Israel Vibration, Culture, Bob  Marley či Burning Spear docela zásadně změnili jeho pohled na svět.

   Inspirován duchovním pozadím rastafariánské víry napsal své první básně a začal se učit hře na kytaru. Po patnácti letech v zahraničí se v roce 1998 vrátil zpět do Německa a začal se více věnovat hudbě, která ho tolik zaujala. V té době se také setkal s Dubios Neighbourhood a společně vytvořili opravdu silné uskupení. Jejich debutové album "Souljahstice" (2003) obohatilo rostoucí německou reggae scénu o poměrně zajímavý moderní roots reggae "kousek". Jahcoustixovo první sólové album "Colourblind" vydali Virgin Records o rok později, v roce 2004. Díky tomuto albu se dostal do povědomí i mimo Německo.

   V následujících dvou letech vystupoval Jahcoustix v USA a Kanadě, své premiéry měl také v Portugalsku, Itálii a Slovinsku a byl také pozván aby zahrál na slavném jazzovém festivalu v Montreaux. V říjnu roku 2006 vydal album "Grounded" a rok poté se spojil s německou reggae star, Gentlemanem, a doprovázel jej na jeho evropském tour.

   V roce 2008 Jahcoustix vydal další album (nahrávku která vznikla z nezávislého a v podstatě vedlejšího projektu) a spolu s Dub Incorporation a Tiken Jah Fakolym vyrazil na turné napříč Evropou. Se slibnou kombinací roots reggae a své kytary šíří pozitivní vibrace mezi lidi na celém světě. A rozhodně má ještě světu co nabídnout.