Výlet do knihy života Evertona Blendera

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 18. 10. 2010

   Vlastním jménem Everton Dennis Williams se narodil v Claredonu, na Jamajce, vyrůstal však v nechvalně známé čtvrti Kingston 13. Jeho hudební kariéra započala vystoupením na soutěži amatérů v Bohemia Clubu, kde zpíval písně Dennise Browna pod jménem Babbaru. Svou show zaujal mnoho lidí a dostal šanci pracovat jako zpěvák s Destiny Sound System.


Everton Blender   První singl nahrál v roce 1979, byl jím song "Where Is Love". Do studia se pak dostal až po dalších téměř šesti letech, a to díky producentu Danny Barclayovi. Ten jej vzal do studia, kde nahráli píseň "Baba Black Sheep". Jeho snaha o úspěch však skončila frustrací a zklamáním. Dalších deset let zůstal stranou hudebního průmyslu. K hudbě se vrátil, jak sám kdysi prohlásil, po "osobním setkání s Jahem“, který jej údajně „přiměl využít jeho přirozeného pěveckého talentu". A tak se Blender znovu vydal směrem ke splnění svého velkého snu.

   Setkal se i s Garnettem Silkem, zakladatelem a spolupracovníkem Destiny Sound System. A právě Silk jej seznámil s producentem Richardem Bellem ze Star Trail Records, jenž nahrál hit "We No Jus' A Come". Tohle setkání se stalo důležitým mezníkem v Blenderově kariéře. Blender pak ve spolupráci s Bellovým labelem nahrál a vydal mnoho písni, jako "Family Man", "Down in the Ghetto", "Bring The Kutchie Come", "World Corruption" a i zmíněný "Baba White Sheep". Poté „Bello“ produkoval i Blenderovo první album "Lift Up Your Head". A bylo to právě toto album, které zabodovalo v "Black Echo" hitparádě v Anglii, když se umístilo na čtvrtém místě. A u posluchačů zabodoval i singl "Blend Them", nahraný u Black Scorpio labelu.

   Everton Blender je „pan zpěvák“, který nezná hranic, pokud se jedná o sdílení svých uvědomnělých textů. Od svého až neskutečného startu v roce 1993 má na svém kontě několik velkých hitů, které zdobí jeho vystoupení po celém světě. Pravidelně je zván na mnohé festivaly jako Reggae Sunsplash, Reggae Sumfest, White River Reggae Bash nebo Sting. Objevil se také na pravidelném francouzském festivalu Midem. Za svou práci získal mnohá ocenění. Například "The Chicago Martins International and The South Florida Reggae Soca Awards for the most improved Entertainer" (1996 a 1997), či "The International Achievement Award from Prodigal Promotions in the U.S.A.". Jeho song "Lift Up Your Head" byl také nominován na cenu "Most Conscious Lyrics" v Jammy Awards.

   Na vydání druhého alba "Piece of di Blender" v červnu 1997 čekalo mnoho lidí po celém světě. Se svým uhlazeným tenorem a spirituálními tématy se nesmazatelně zapsal do historie jamajského dancehallu a tzv. new roots a rovněž do paměti miliónů lidí po celém světě. Snaží se zpřetrhat okovy držící mnoho lidí nikoli ve fyzickém, nýbrž psychickém otroctví.


   Není tomu tak dávno, co Everton Blender zavítal i do našich krajin. Má za sebou osm alb, spolupracoval například s Marciou Griffiths nebo Beenie Manem. Stále cestuje a vystupuje po celém světě. V roce 1999 procestoval Afriku a na to konto prohlásil: "Oni potřebují abychom poznali jejich kulturu, stejně jako mnozí lidé cestují aby poznali kulturu jamajskou". Doufejme, že k nám zase někdy zavítá a třeba i tento článek bude pro mnohé z vás o důvod víc jeho vystoupení navštívit.