Nyahbinghi - smrt černým i bílým tyranům

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 04. 07. 2010

   Mnoho lidí po celém světě inklinuje k rastafariánství. Cítí v něm jakousi pravdu a sílu, které je k němu táhnou. Bohužel však většina z nich nepřijme rastafariánství jako celek, obsahující určité tradice a praktiky. Přijde jim nesmyslné či pošetilé je uplatňovat v praxi. Proto je více než nutné se s nimi seznámit.


Nyahbinghi drums   Tradice Nyahbinghi pochází z mystiky a v mnoha případech je to opravdu znát. Nadřazují účelnost a zkušenosti nad stránku teoretickou a věroučnou. Tyto vlastnosti jsou jistým prostředkem k jednodušímu a plnému pochopení principů rituálů Nyahbinghi.

   Cesta mystiky je jen jednou z počátků, mýtů, symbolů a rituálů. Je to také určitý proces, kdy je mystika základem změn v lidské psychice. Samozřejmě změn k lepšímu.

   Tenhle život, život hledání sebe sama, to co je právě teď, to je to jediné co máme. Co potřebujeme není nový život, nýbrž nový směr kudy se ubírat. Rituály jsou to, co nám může  onu cestu ukázat. Mohou nám také étevřít oči, abychom vnímali více své okolí a jeho mimořádnost. Rituály jsou velice důležitou součástí rastafariánské víry a nauky stejně tak jako mystika.

   Vše co se děje a co děláme má svá pravidla a zároveň je nějakým tím rituálem. U rastafariánů může být za rituály považováno například nošení dreadů, kouření ganji, studium Knihy, či vzdávání chvály Jeho Výsosti. A nejvyšší rituál členů rastafariánského řádu je znám pod jménem "Nyahbinghi". Chvála všemohoucího a boj proti všem podobám zla ve společnosti je nedílnou součástí rastafariánského života. Ne každý si všam zvolil cestu boje. Pro mnohé je, více než boj, důležitějším prvkem vlastní vzdělání a jako své další poslání pak berou vzdělávání svých mladších bratrů a sester. K provádění vlastních rituálů Nyahbinghi je také zapotřebí určité vzdělanosti a nejspíše proto jsou rituály většinou v rukou starších.

   Proč Nyahbinghi? Původ tohoto slova dnes není zcela jasný. Toto slovo bývá spojováno s Etiopií a osobou císaře Haile Selassieho. Bývalo volně překládáno  jako "smrt bílým". Nicméně dnešní Nyahbinghi komunita jej často překládá jako "smrt černým i bílým tyranům", přičemž slovo "smrt" tu má spíše symbolizovat ukončení násilí. Rastafariáni vedou svůj boj v rovině duchovní a neuchylují se k násilí. Nyahbinghi bývá v mnoha textech zmiňován také jako "Order of Melchizedek Nyahbinghi" či "Theocracy Reign Ivine Order of the Nyahbinghi".

   I bubny mají svou symboliku. Tři různé druhy bubnů symbolizují svatou trojici. Prvním je basový buben jež je bubnem hlavním a bývá pro svůj zvuk často označován jako "Thunder". Dále je tu buben známý hlavně jako "Fundeh" (Funde). Ten je prostředním Nyahbinghi bubnem a v podstatě jde o upravený africký buben, který se ladí dotahováním a povolováním matiček na spodní straně bubnu. Údajně má pojit rytmus v jeden celek. Posledním z trojice bubní je takzvaný "Repeater". Repeater bývá velikostně shodný a nebo menší než prostřední buben a je spíše bubnem sólovým. Nutno dodat, že v takzvaných "drum harps" vždy uvidíte pouze jeden "Thunder", nicméně počty ostatních se většinou liší. Bubny hrají melodie Nyahbinghi a zaujaly také své místo v reggae hudbě. Nejspíše nenajdete nahrávku kde by tyto bubny nebyly. Nejznámnějším Nyahbinghi hráčem byli Count Ossie a jeho The Mystic Revelation of Rastafari.

   Mystika může interpretovat vše, co nám život přináší.

   Zde si můžete stáhnout text s názvem Směrnice Jamajských rastafariánských starších.


   A jako zakončení tohoto textu bych rád vložil jeden citát z Bible - Zjevení - 17:14 - Tiť bojovati budou s Beránkem, a Beránek svítězí nad nimi, neboť Pán pánů jest a Král králů, i ti, kteříž jsou s ním, povolaní, a vyvolení, a věrní.