Od Arawaků až k Samu Sharpovi I.

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 12. 11. 2009

   Abyste měli možnost úplně pochopit určitou "potřebu" vzniku Rastafariánství na Jamajce, musíte znát více z její historie.

Maroon Town na Jamajce   "Xyamacu" (vyslovujte Yamacu) obývali Arawakové už v době, kdy zde proplouvaly Nina, Pinta a Santa Maria s Kryštofem Kolumbem a jeho posádkou a rozhodli se zde doplnit své zásoby. Byl to první kontakt Evropanů s Arawaky. Arawakové si dobře všímali nenasytnosti a v jejich očích také jistého "chuligánství" příchozích a odmítli jim pomoci doplnit zásoby. Kolumbus však použil lsti. Řekl, že když odmítnou pomoci, Bůh se na ně rozzlobí a v noci jim už nikdy nevysvitne měsíc. Příští noci opravdu došlo k částečnému zatmění měsíce a druhý den se objevili Arawakové s hliněnými nádobami s vodou a jídlem zahranujícím kokosové ořechy, manga, cassavy, yamy, ryby a mnoho dalšího.

   Několik let poté, v návaznosti na Kolumbovu návštěvu, se Španělé na Xyamacu (slovo v jazyce Arawaků znamená "země lesů a vod") vraceli. Španělé si nakonec Jamajku a její původní obyvatele podrobili a ostrov kolonizovali. Během kolonizace neustávali v postupném "vyhlazování" původních obyvatel. Záhy nato připluly lodě s otroky, pocházejícími ze západního pobřeží Afriky. Otroci tu pak pracovali na plantážích s cukrovou třtinou.

   Španělé ustanovili Saint Jago De La Vago hlavním městem Jamajky. Mimo jiné přejmenovali také všechny hory a řeky jmény jako Rio Cobre, Rio Grande, Rio Minho, Rio Bueno, Mount Diablo, Mount Pedro, Don Figuerero, Juan De Bolas a podobně. Jamajku ovládali až do roku 1665.

   Roku 1665 napadli Jamajku Angličané se svou silnou armádou vedenou Admirálem Pennem a Generálem Venablem. Španělé odpluli na Kubu spolu s těmi otroky, kteří jim v bojích proti Angličanům pomáhali. Mnozí otroci se však přidali na stranu Angličanů a bojovali po jejich boku. Po vítežství nad Španěly Angličané ostrov kolonizovali.

   Pod Britskou nadvládou se stal hlavním městem přístav Port Royal. Stalo se tak roku 1692. Město se pak stalo známým jako domov pirátů a "nejdivočejší město na zemi". Známý pirát Henry Morgan byl ustanoven prvním Anglickým guvernérem Jamajky. Anglická královna Alžběta I. pak za pomoci piráta Johnem Hawkinse založila West India Slave Trading Company. Johna Hawkinse jmenovala kapitánem flotily lodí, kterou mu věnovala, aby tak posílila obchod s otroky mezi Afrikou a Britskými koloniemi. Hawkinsovou vlajkovou lodí se stala S.S. Jesus of Lubeck (S.S. znamenalo Slave Ship). Dalším z plavidel s jehož názvem se můžete setkat byla S.S. Zong.

   Hawkinsovy metody byly oproti ostatním otrokářům naprosto odlišné. Byly kruté, ale velice efektivní. Zaútočil na západoafrické pobřeží a zajal a poté odvezl tolik otroků kolik potřeboval. Mnozí byli zabiti, ať už zemřeli cestou na lodích, pro zábavu posádek jako krmení žraloků, nebo během práce u svých pánů. Mnozí z přeživších otroků stále věřili v návrat do rodné země, který však nikdy nepřišel.

   Otroci pracovali dlouhé hodiny na plantážích produkujících cukr nebo rum, dolovali měď, stavěli domy a cesty. Britové však udělali jednu velkou chybu.

   Otrokáři přivezli na jedno místo příliš mnoho otroků z takzvaného "Zlatého pobřeží". Byli to členové kmenů Fanti a Ashanti a mluvili podobnými jazyky. Britové je pojmenovali "Maroons". Díky podobným jazykům se brzy dokázali domluvit a povstát proti Britům. Marooni utíkali do kopců a hor a vyhráli během desetiletí mnoho bojů s Brity. Vedli je mnozí stateční bojovníci jako Cudjoe, Quaco a Nanny z Accompongu. Všichni jmenovaní byli příslušníky kmene Ashanti, kteří si svou nezávislost ve své podstatě vybojovali. Accompong se později stal hlavním městem Maroonů (mimojiné kolují zvěsti o tom, že Cudjoe a Nanny byli údajně příbuzní).

  
   Závěrem: Tímto bych rád zakončil první část tohoto článku. Doufám, že se Vám líbil a počkáte si na jeho pokračování. Text obsahuje mnoho zajímavých informací z historie Jamajky a zároveň je to jakési seznámení s knihou "From Babylon To Rastafari" (autorem je Douglas R.A. Mack) jež vyšla v roce 1999. Máte-li o knihu zájem, nahlédněnte na Onedropbooks.com.