Reggae má v zemi tří korunek v současnosti velice dobrý zvuk a nespočet příznivců.
Švédsko v 70. letech dvacátého století bylo svědkem několika koncertů Boba Marleyho a jeho Wailers a dalo by se říct, že tehdy se vzedmula mezi potomky vikingů vlna zájmu o houpavou muziku z malého karibského ostrova, která trvá dodnes. Například jen ve Stockholmu se dá napočítat minimálně šest hudebních obchodů zaměřených výhradně na reggae a ska. Samotný Marley ve Stockholmu nějaký čas žil a otec jeho manželky Rity z této nádherné severské země pocházel.
V současné době se ve švédském univerzitním městě Uppsala (asi 70 km severně od Stockholmu) koná každoročně největší reggae festival ve Skandinávii – Uppsala reggae festival. Tento podnik se poprvé konal již v roce 1995, od roku 2001 se pořádá pravidelně. V minulosti zde vystoupily například takové hvězdy jako Black Uhuru, Alpha Blondy, Sizzla, Burning Spear, Max Romeo, Barrington Levy, Bunny Wailer & The Solomonic Reggaestra a spousta dalších.
Je až mystické, že se podobná akce koná v tak úžasném místě, jako je starobylá Uppsala – kdysi hlavní město švédského království. S trochou nadsázky se zde ve stínu gotické katedrály a pohřebních mohyl pohanských náčelníků dostávají lidé na vlně jedné lásky k naplnění pocitu pohody, štěstí a radosti z dobré hudby.
Z tamní domácí reggae tvorby bych chtěl upozornit zejména na kapelu Svenska akademien, která letos slaví 10. výročí své existence, což už jí pomalu řadí mezi kapely kultovní. Toto hudební uskupení se po několika personálních změnách ustálilo na počtu sedmi členů. Zatím mají na svém kontě tři vydané řadové desky. Kapela už si udělala slušné jméno nejen doma ve Švédsku, kde pro ní není problém během jednoho roku uspořádat na 50 koncertů, ale také v sousedním Dánsku a Norsku. Osobně doporučuji shlédnout na youtube zejména skladby Vetande a Uppe i hojden (viz. odkazy). Mezi další interprety patří dlouhovlasý veterán Peps Persson, který občas od reggae zabloudí i do bluesových luhů a hájů, dále jsou to pak například Syster Sol nebo Governor Andy.
Co napsat závěrem – snad jen, že i na chladném, temném severu se daří reggae a co víc, daří se mu zde nadmíru dobře.
Článek vznikl zejména díky cenným informacím od Eboka a DJ Nesty (P.Mulder) – Trenchtown music.