Italsko - Etiopská válka

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 17. 09. 2009

   Tento koflikt započal roku 1935 a skončil vítezstvím Itálie a tudíž její nadvládou nad Etiopií. Nebyl to jen nějaký malý incident a dnes je považován za jeden z historicky významných momentů druhé světové války.


Italští vojáci na hranicích   Byl jedním z těch, které druhou světovou válku vyvolaly. Tenhle konflikt jen poukázal na neefektivnost "Společenství národů" a to, jak mnohé mocnosti tento konflikt přehlížely jen proto, že to bylo výhodné pro jejich vlastní zájmy.

   Itálie se pokusila podmanit Etiopii již v roce 1890, avšak neúspěšně. I proto byla tehdejší "Habeš" v roce 1934 jedním z mála nezávislých států na Africkém kontinentu. Státem, jež nebyl pod koloniální vládou některého z Evropských států. A za dob diktatury měla italská "vláda" stále větší chuť udělat z Etiopie svou kolonii. Záminkou se nakonec staly spory se Somálskem. Šlo o dohady ohledně příhraničních oblastí. Bohužel bylo Somálsko pod kontrolou Italů. 3.října 1935 vstoupila italská vojska do Etiopie.

   Etiopská armáda byla špatně vyzbrojena a téměř netrénovaná. Italští generálové Graziany a Badoglio zaútočili takovou silou, že byla Etiopská armáda nucena neustále ustupovat. Utrpěla těžké ztráty a nakonec byla 9.dubna 1936 poblíž Lake Ashangi poražena. 5.května padlo do rukou Italů i hlavní město Addis Abeba a císař Haile Selassie uprchl do exilu. Z Badoglia se stal místokrál.

   Etiopie se snažila dovolat pomoci od "Společenství národů", které však tento vpád pouze odsoudilo. Uvažovalo se i o uvalení určitých hospodářských sankcí na agresorskou zemi. Zústalo však pouze u slov a popsaných papírů, protože tento krok si nezískal silnou podporu. Ve své podstatě tento krok podporovala pouze Británie, která tím hájila své zájmy ve východní Africe. Ostatní moctnosti byly lhostejny k osudu afriského národa. Italská invaze nebyla zapomenuta, ale nikdo nechtěl pro nápravu nic dělat.

   Tahle neschopnost a neochota vedly později i díky imperialistickým ambicím Benita Mussoliniho určitým způsobem k počátku druhé světové války. Ve své řeči ke "Společenství národů" dokonce Haile Selassie varoval před nebezpečím dalšího konfliktu když řekl: "It is us today. It will be you tomorrow" ("Dnes jsme to my, zítra to budete vy").

Představitelé Společenství národů
 

   Zdroje dat: onwar.com, warchat.org, wikipedia.com