David Kirton - to není jen o dreadech

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 01. 10. 2009

   Je to doslova příval hudby pocházející z Jižního Karibiku. Hudba takříkajíc mimo hranice typické reggae "škatulky". Pokud budeme Davida sledovat, nejspíše se staneme svědky zrodu umělce a jeho zvuku, jež se snaží zachovat podstatu individuality, oproti těm, kteří staví na společných prvcích.


David Kirton   Zdá se, že se Barbados začíná ujímat vedení dnešní reggae scény. Díky Rihanně (získala Grammy) a umělcům jako Rupee (Tempted to Touch), Alison Hinds (Roll it Gal) a zpěváku Davidu Kirtonovi (Time for Change). Tihle lidé mají možnost ukázat světu svůj jedinečný zvuk, hlas, historii a stále zmiňovanou "message" a zastínit tak hudbu Jamajskou.

   "Nesmíte nechat své dready, aby si s Vámi pohrávaly", říká David. Jeho zvuk a aura mají opravdu daleko k "typickému" reggae umělci. Dalo by se říct, že jeho hudba je směsí rocku, popu a reggae, spolu s vlivy původní karibské hudby. Kirtonovi fanoušci nečekají nějaké ty "Prison stories", zprávy o nenávisti nebo testy o sexu. Jeho hudba se dotýká srdce, hlavy a nohou, takže se cítíte lépe, přemýšlíte a zároveň tančíte.

   Jednou z Davidových silných stránek je mimojiné to, že se snaží více propojit hudbu s obrazem. Jeho hudba je v určitých kruzích dobře známá a přitahuje k němu mnoho zajímavých lidí. Není nic neobvyklého, když spolu s Davidem na jevištích uvidíte třeba herce Gary Dourdana, surfaře a mistra světa Kelly Slatera, Barbadoské modelky nebo některé jiné umělce. Lidé velkých jmen však spolu s tímhle charismatickým nezávislým umělcem nejsou jen před kamerami a u mikrofonů, ale také třeba jako kameramani. Například na klipu k albu "Time for Change" s Davidem pracoval režisér Tom Krueger. Krueger je držitelem několika Pulitzerových cen a Sundance ocenění. Mimo jiné vedl štáb při natáčení "U2 Live 3D", stejně jako nedávné natáčení videoklipů pro Bruce Springsteena, U2 a Boba Dylana.

   Davidova hudba Vás nejspíš donutí přehodnotit určité "stereotypy" v souvislosti s hudbou a umělci Karibiku, které posloucháte. S jemu vlastní energií a vitální hudbou Vám připomene i to, že byste neměli posuzovat umělce pouze podle jeho dreadů.

   Závěrem: Tento článek vznikl na podnět Eboka, protože to byl právě on, kdo mi po dlouhé době připoměl tohoto zpěváka.