Paříž 1978 - Babylon By Bus?

Autor: Eboko <eboko.rastaman(at)gmail.com>, Téma: Reggae a Ska, Vydáno dne: 23. 08. 2009

   Dnes bych rád probral další téma, které je pro mě samotného záhadou. Týká se to tří koncertů z Pařížského Balthard Pavilonu, jež byly zdrojem pro, dnes již legendární, desku "Babylon By Bus". Tyto tři koncerty byly na programu ve dnech 25. až  27.června 1978.


Babylon by Bus   Jsem celkem zmaten. Až do včerejška jsem si myslel, že opravdu celé album je kopií Pařížského koncertu ze dne 27.6., archivovaným některým z hostů nebo techniků, avšak je to úplně jinak.

   Už při prvním pohledu můžeme najít mnoho prapodivností. Srovnejte si Track List desky a koncertu – skladby na desce jsou rozházené v takové podobě, jak je Bob nikdy na živém vystoupení nezahrál. Ano může to být výjimka, avšak zde je těch výjimek přespříliš. Bral bych jednu nebo dvě přehozené skladby, ale tohle je příliš. Například druhá a třetí skladba v pořadí – "Punky Reggae Party" ani "Exodus" nikdy nebyly zahrány hned v úvodu, skladba "Concrete Jungle" nebyla nikdy hrána uprostřed koncertu nýbrž druhá nebo třetí v pořadí a skladbou "Jammin'" Bob nikdy koncert neuzavíral. Jsou tu však i další zarážející fakta. Archív Pařížského koncertu zahajuje skladba "Burnin and Lootin" a ne jak je uvedeno na desce skladba "Positive Vibration", je ale možné, že Chris Blackwell chtěl po Bobovi skladby zpřeházet záměrně. Také je možné, že byla deska utvořena ze všech tří koncertů. Škoda jen, že další dva koncerty nebyly zarchivovány, vše by tak bylo mnohem snažší.

Babylon by Bus

   Je tu ještě jeden zajímavý fakt, tím je skladba "Punky Reggae Party". Na spoustě webů jsem se dočetl, že tato skladba pochází z koncertu ze dne 27.6. Když jsem pročetl reakce sběratelů vlastnících záznam koncertu, zjistil jsem že se shodují v tom, že výše jmenovaná skladba není shodná se skladbou na desce. Poslechněte si skladbu sami. Možná pak pochopíte, proč je deska "Babylon By Bus" opředena značnou dávkou tajemství.  Určitě se ještě k tématu vrátím na svém webu. Doufám, že tuto záhadu dovedu objasnit.Váš Eboko