Nestárnoucí Wailing Souls

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 11. 09. 2009

   Tahle nestárnoucí reggae kapela vytváří zhruba od šedesátých let minulého století stále stejně kvalitní hudbu. Pochází ze samého srdce Kingstonu na Jamajce a i dnes mají lidem co říct.


Wailing Souls   Členové kapely Lloyd "Bread" McDonald a Winston "Pipe" Mathews byli původně také společně s George "Buddy" Hayem členy Renegades. V téhle sestavě nahrávali jako  vokalisté s Ernestem Ranglinem. O něco později se "Bread" a "Pipe" rozhodli jít vlastní cestou. Prvním vlastním počinem, který na této cestě vznikl byla prý nahrávka "Gold Digger".

   Jejich další cesta vedla do Studia One kde, stejně jako mnozí jiní Jamajští umělci, nahráli své nejlepší kousky. A právě mnohé písně z té doby jsou dnes považovány za klasiku. Nahrávali i pro Tuff Gong studio Boba Marleyho. Z téhle spolupráce vznikly například "Harbour Shark" a "Back Biter". Někteří kritici dodnes tvrdí, že právě tahle dílka jež vznikla v "laboratořích" Tuff Gongu jsou nejlepším důkazem talentu McDonalda a Mathewse.

   V kapele se vystřídalo mnoho lidí. Kromě jmenovaného George Haye to byli například Rudolf "Garthe" Dennis, Oswald Downes nebo Norman Davis. Název Wailing Souls vznikl v době, kdy členy kapely byli McDonald, Mathews, Dennis a George Haye. Bylo to v období jejich spolupráce s labelem Channel One a producentem "Jo jo" Hookimem.

   Když se v sedmdesátých letech stávalo roots reggae oblíbenějším, kapela se rozhodla vydat remake některých svých starších písní a mezi nimi byl i singl "Mr.Fire Coal Man". V roce 1976 pak kapela vydala singl "Back Out With It", který se rychle stal jedničkou Jamajských hitparád a i díky tomu začali rok nato Wailing Souls pracovat se svým vlastním labelem, zvaným Massive.
 
   Prvním singlem, který vznikl pod jmenovaným labelem byl "Bredda Gravilicious", jež se také velice rychle stal reggae klasikou. Dalším z těch prvních počinů pod Massive labelem byl singl "Feel the Spirit". Poslední jmenované písně se největší slávě těšily v letech 1977-78. V osmdesátých letech nahrála kapela hity jako "Old Broom", "Sugar Plum Plum" nebo hodně populární "Fire House Rock" podle kterého bylo v roce 1981 pojmenováno celé album vydané u Greensleeves records. Pod labelem Massive podle všeho nevzniklo žádné plnohodnotné album. V době vzniku "Fire House Rock" si kapela našla čas i na práci s Linval Thompsonem.

   Během osmdesátých let si kapela zřejmě i díky spolupráci s Greensleeves records získala fanoušky po celém světě. A to i přesto, že kapelu v polovině osmdesátých let opouští její dva členové, Dennis a Haye. McDonald a Matthews tak zůstávají sami. I přesto nahráli ke konci osmdesátých let album "Stormy Night", na kterém se jako producent podílel King Jammy.

   Jistou novou zkušeností pro kapelu byla práce na soundtracku k Disneyho filmu Cool Runnings (česky "Kokosy na sněhu") v roce 1993. Album mělo obrovský úspěch, prodalo se ho prý do dneška po celém světě přes milion kopií. Wailing Souls měli na tomto albu tři hity a mezi nimi byl i song "Picky Picky Head".

   Závěrem: Tahle kapela, jejíž kořeny jsou v Trenchtownu a nedalekém Whitfield Townu, spolupracovala s velikány jako Coxsone Dodd, Joe Higgs, King Jammy's, Sly & Robbie, the Roots Radics nebo Linvalem Thompsonem. Ve zpěvu je zaučoval i Bob Marley. Jejich mezinárodní turné sahalo od Kalifornie po Japonsko. Nominace na cenu Grammy si vysloužili za song a album s názvem "All over the World", dále za písně "War", "Bredda Gravilicious" a "Firehouse Rock". A do dnešního dne mají Wailing Souls takzvaně "na triku" oficiálně šestadvacet alb. A i dnes jsou opravdu žádaní.

    Chcete vědět víc? Nakoukněte sem www.thewailingsouls.net