Seznamte se s Jamelodym

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 26. 07. 2009

   Michael "Jamelody" Williams se narodil v Carenage na Trinidadu v roce 1980. Je nejmladším ze šesti dětí. Jeho hudební dráha začala, tak jako u mnoha jiných, v kostelním sboru.


Jamelody   Jak jistě víte, Trinidad a Tobago jsou rodištěm stylů Soca a Calypso. I přesto se tento mladý hudebník necítil nijak vázán k těmto hudebním formám. Nechal se více vést a ovlivňovat hvězdami R'n'B. A jako 'náctiletý založil kapelu "Brothers with Voices".

   Spolu s kapelou si vybudovali dobré jméno v místních klubech, ale Michael chtěl něco víc než jen prostředek k přežití. Potkal se s Nerou Griffith, rastafariánkou s níž nyní žije, a tehdy našel inspiraci.

   "Ukázala mi fotku Haile Selassieho", vzpomíná Jamelody. "Zpočátku jsem její víru a názory odmítal přijmout. Vznikaly tak mezi námi určité rozpory a nejspíš by to vedlo ke konci našeho vztahu. Avšak záhy jsem se od ní mnohé naučil a díky ní i mnohé pochopil. Ona začala psát, a já bral její texty a začal tvořit reggae melodie. Mnohým se ta hudba líbila a ptali se mě na mou hudbu. Řekl jsem jim, že to nejsou mé melodie ale melodie Jahovy (Jah Melody) a odtud vznikl můj pseudonym. Právě ona je mou inspirací a také člověkem, který mi pomohl najít tu správnou cestu kudy jít."

   "Pine", bratranec Nery, jednou zařídil Jamelodymu vystoupení v klubu Prosperity v Port of Spain. Bylo to jedno z jeho prvních reggae vystoupení.

   "Tahle zkušenost byla až překvapivě veliká a také krásná", tvrdí dnes Jamelody. "Lidé mě přijali, přijali můj styl, i přesto že mě znali jako R'n'B umělce a člena Brothers with Voices. Podpořili mě a říkali ať v tom pokračuji, protože podle nich to bylo lepší než ono R'n'B."

   Díky prvnímu manažerovi, jímž byl Zakri Ezau, se Jamelodymu postupně otevřely dveře na velké reggae akce. Zakri jej vzal nahrávat na Jamajku. Nahráli skladbu "Jah Jah Never let Us Down" a několik dalších. Bylo to pro Jet Star’s Greenhouse label. Velice záhy pak měl možnost nahrávat pro Bobby "Digital" Dixona a jeho Digital B label. Zde vznikl song “Give Thanks”. Později pak Jamelody přešel "pod křídla" VP Records, kde mu v roce 2008 vyšlo album "Be Prepared".

   "Když jsem vyrůstal, má matka mě učila dodržování sabatu a čtení Bible, která mě do života o mnohé obohatila a naučila mnoho o zázracích a znameních jež přišly", říká Jamelody. "Určité věci přišly a Bible říká, že přijdou znovu. Spolu s vítězícím lvem judejským. To byla má inspirace k tvorbě "Be Prepared". Musíte být připraveni".

   Další klasické reggae skladby jako "Ithiopia" a "Pressure" jsou inspirovány bohatými jamajskými reggae "tématy" jako je touha po návratu z ostrova vyhnanství do matky Afriky. Pokud myslíte, že jsou Trinidad a Tobago bohaté a není zde chudoba, mýlíte se.

   Jamelody vysvětluje: "Trinidad je bohatou zemí, ale co vláda dělá pro lidi? Jen jim činí život těžším. A kdo ví co dělají s penězi? Mnozí lidí těžké časy tak nějak přežívají, ale bude to horší. Peněz je málo, ceny potravin jsou vyšší a narůstá trestná činnost. Všichni to pociťují."

   Připravte své uši na Nové Roots. Jamelodyho skladby produkované Jamesem Carlem ovlivněné rockem, gospelem a částečně i americkým R'n'B si určitě získají své místo na slunci. Skladby jako “All that I Pray For”, “Since You’ve been Away”, “Joy”, “When the Saints Go to Worship” a nebo “Want to be There” si určitě zaslouží vaši pozornost.

   Jak zpíval Bob, "Who feels it knows it". Jamelody určitě stojí za poslech.




Zdroje dat: vprecords.com, google.com