Cesta Josepha Israela

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 21. 05. 2009

   Joseph Israel se narodil 10.října 1977 jako Joseph Montgomery Fennel v Tulse v Oklahomě. Jeho otec si otevřel ve Fayetteville v Arkansasu klub pojmenovaný "Jose's Restaurant and Club" a tak byl už od útlého věku ovlivňován hudbou.


Joseph Israel   Silně ovlivněn Bobem Marleym a jeho hudbou, a krom toho i rastafariánstvím jako takovým, se Joseph ve svých čtrnácti letech rozhodl jednou podívat na Jamajku. Jako dospívající podnikl sedm "výletů" na Jamajku a mimo jiné měl možnost mluvit s několika rastafariánskými staršími. Viděl onu cestu rastafariánství jako svou správnou cestu. Nechal si narůst dready. Cítil také určité spojení s Jamajkou a její mystikou, lidmi a její hudbou.

   Po návratu z cest se z něj stal jakýsi "vůdce" několika mladých hudebníků a tak založili kapelu "Root Kind". Josephovi se muzicírování zalíbilo a tak se pokoušel přes školu dostat do nahrávacího studia.

   Nakonec v roce 2000 založil novou kapelu, "Kepha", což v hebrejštině znamená "Skála". Nahráli CD s deseti skladbami nesoucí název "Redemption Time". poté měli možnost zúčastnit se několika festivalů na americkém středozápadě a jihu a vystoupit "na prknech" spolu s takovými legendami jako Culture, Burning Spear, The Itals a mnoha dalšími.

   Kepha neměla dlouhého trvání a tak dal Joseph v roce 2002 dohromady kapelu "Lions of Israel" a s ní uspořádal takové regionální turné. Reakce nebyly nijak výrazné, nicméně díky téhle nové kapele v podstatě "nastartoval" svou kariéru a zrodil se název pro jeho vlastní prudokční společnost.

   V srpnu roku 2003 začala Josephova pomyslná hvězda slibně stoupat. Vystupoval dokonce na Dragonfly Tour Ziggy Mayrleyho. Měl tak možnost seznámit se s členy Ziggyho kapely, jež někteří jsou velkými Jamajskými hudebníky. Měl možnost pracovat s lidmi jako Christopher Meredith a Ian "Beezy" Coleman. Spolu vytvořili několik skladeb, které pak vyšly u "Lions of Israel" labelu.

   V přůběhu roku 2003 se Joseph spojil s Robertem Roskindem, autorem knih "Rasta Heart" a "Gathering of the Healers". I členové Lions of Israel byli přizváni ke spolupráci na turné sponzorované Roskindem a zpěvákem AbiJahem. Jak sám Joseph říká: "toto turné mělo velký význam pro mě, i ostatní zúčastněné". Bylo prý velmi inspirativní a v návaznosti na něj vzniklo mnoho věcí, včetně nového CD skupiny Lions of Israel.

   Na konci tohoto roku Joseph se spojil s Mikey Generalem na turné. Toto turné bylo mimo jiné jako podpora pro VP Records a podíleli se na něm i Rochelle Bradshaw (vystupuje s Lucianem) a Erica Newell (vystupuje se Ziggy Marleym). Během turné vznikl také nový song "Universal Love", jež později vyšel na Josephově CD.

   Joseph se znovu vrátil na Jamajku, aby zde pracoval na novém albu. Tohle album mnozí nazývají mistrovským kouskem. Pracoval v nejlepších Jamajských studiích, zahrnujících Tuff Gong (Marleyho studio), Big Yard (Shaggyho studio), Buss out Studio a Bobby Digital's studio. Joseph spolupracoval s mnoha předními jamajskými hudebníky jako Dean Fraser, Chris Meredith, Earl "Chinna" Smith, Ian "Beezy" Coleman, Wilburn "Squidley" Cole, Paul "Scooby" Smith, Franklyn "Bubbler" Waul, Paul "Wrong Move" Crossdale, a Uzziah "Sticky" Thompson. Ze spojení všech těchto mistrů svého oboru vzniklo album "Gone Are the Days", které v podstatě ukazuje jak moc je Joseph ovlivněn knihou knih, Biblí.

   Když bylo album hotové, pracoval Joseph s Lucianem na singlu "Ruff Times". Ten zapůsobil jako bomba a stal se jedním z nejvysílanějších na Jamajce, v Americe a stejně tak i v Evropě. V srpnu roku 2004, pozval Luciano Josepha, aby se zúčastnil jeho amerického turné.

   Slova tohoto mladého izraelity se šíří dál. Jeho hudba a prorocké texty jsou inspirací pro mnohé. Joseph dostává mnoho nabídek na vystoupení na Jamajce a snaží se všech akcí zúčastnit. Mnozí ho již znají, nicméně když vystoupil na  pódiu na "Rebel Salute", jedné z největších akcí na Jamajce, spolu s Lucianem, bylo to pro mnohé velkým překvapením.

   Závěr: Chcete se Josephu Israelovi dozvědět ještě něco? Nebo si jen poslechnout něco z jeho tvorby? pokud Vaše odpověď zní "Ano", pak nakoukněte na jeho web www.josephisrael.com.


Zdroje dat: google.com, josephisrael.com