Zdá se, že jsme pozapoměli co je hudba, a jaká by měla být. Asha nám to připomíná. Její nenucený způsob spojení yorubštiny a angličtiny vytváří podmanivé spojení, které osvěží duši. Její hudba, um a texty Vás chytnou a nepustí.
Asha se narodila v Paříži. Její pobyt v městě světel nebyl nějak dlouhý. Paříž opustila ve svých dvou letech, když se její těžce pracující rodiče rozhodli vrátit do Nigérie. Paříž byla jen jednou etapou jejich života. Avšak osud Ashy byl s tímto městem svázán a tak se sem o zhruba dvacet let později vrátila.
Podle mnoha lidí měl na Ashu největší vliv Lagos. Město plné lidi, vzájemných kontrastů, město pulzující energií s hluboce zakořeněnou spiritualitou. Místo, kde se proplétá Islám s Křesťanstvím v atmosféře vzájemné tolerance.
Byla pouze dívkou, jejíž rodiče často dlouho pracovali. S narůstajícím věkem narůstalo také množství povinností. Její rodiče byli pryč tak často, že se mimo jiné musela začít sama starat o domácnost. A v té době začala zpívat.
Její otec si v průběhu let vybudoval zajímavou sbírku, obsahující kromě nigerijské hudby také světovou soulovou klasiku. A právě díky otcově hudebnímu archivu měla tato často osamělá holčička možnost seznámit se s hudbou umělců jako byli Marvin Gaye, Fela Kuti, Bob Marley, Aretha Franklin, Sunny Ade, Ebenezer Obey and Lagbaja. A to byl zřejmě jeden z klíčových momentů v jejím životě.
Nemá ve zvyku dělat věci tak jako každý. Někteří jí nechápali, dělali si z ní legraci a dokonce se od ní odvraceli.
Ve dvanácti letech ji matka zapsala na studia v jedné z nejlepších škol v zemi. Studium na této škole však pro ni mělo "hořkou" příchuť. Bylo to pět let studií a strádání. Po návratu ze studií však objevila další zajímavé hudebníky jako
Erika Badu,
D'Angelo,
Rafael Saadiq,
Lauryn Hill či
Femi Kuti. Tihle umělci byli jakýmsi větrem do jejích plachet. Měla zas chuť zpívat.
Po všemožných malých i velkých nesnázích a problémech se nakonec i díky svému manažerovi dostala do Paříže. Měla tam možnost předvést svůj talent. Zahrála si s umělci jako
Nubians,
Manu Dibango,
Doctor L a
Tony Allen. Její popularita stále rostla. Během působení v Evropě si její písně
"Eyé Adaba" a
"Jailer" získaly určitou pozornost. A o něco později si ji v MTV vybrali jako jakéhosi "velvyslance" Jižní Afriky.
Asha vytváří nádhernou hudbu, hudbu která je plná emocí a energie. Dokonalé souznění bubnů, perkusí a kytary často ve spojení s Hammondkami balancuje někde mezi funkem a soulem. Tahle hudba, zčásti ovlivněná reggae hudbou, v sobě skrývá jistou drzost a poukazuje na lhostejnost světa kolem nás. Prostřednictvím své hudby Asha vyjadřuje také svůj hořkosladký pohled na realitu. Jejím cílem je, samozřejmě, předávat ostatním pozitivní hodnoty a nebo varovat před nešvary moderní společnosti. Jako například v písni "Jailer", pojednávající o novodobém otrokářství.
A tak se Ashina univerzální avšak velmi osobitá hudba nese nepochybně přes všechny hranice, nejen zeměpisné, ale i ty v našich srdcích a duších.
Zdroje dat: www.africaresource.com, www.asa-official.com