V tomto článku najdete pár rad a receptů na uitečné léčivé čaje spolu s tím, co léčí.
ípkový čaj - předně je důleité sbírat jen vyzrálé, tvrdé a dobře vybarvené ípky bez stopek. Ty následně suíme nejlépe na plechu v teplé dobře větrané místnosti (dá se pouít i suička ovoce). Usuené ípky pak skladujeme v dobře uzavřených nádobách na temném a suchém místě.
- příprava - ípky rozdrtíme. Vhodíme do vařící vody, zhruba 10 minut přiklopené povaříme a odstavíme. Nejlepí je čaj následně scedit přes plátno, přinejhorím umělý cedník. Nikdy bychom neměli pouívat cedník kovový.
- působení - čaj uíváme hlavně v době, kdy hrozí nachlazení. Tento čaj působí pozitivně na nai obranyschopnost.
Heřmánkový čaj - sbíráme jen plně rozkvetlé květy s krátkými stopkami. Následně suíme ve stínu přičem teplota by neměla přesáhnout 40
oC.
- příprava - 2 ličky suených heřmánkových květů přelijeme álkem vroucí vody a necháme asi 5 minut stát. Pak scedíme, nejlépe přes čisté plátýnko. Pijeme a 3 álky denně nebo 1 álek na noc.
- působení - tií aludeční nevolnosti, uvolňuje křeče a zklidňuje nervy, zklidňuje vyráky, bolesti a záněty v krku.
Kopřivový čaj - sbíráme jen listy a jen do 20. května nebo poté rostlina obsahuje mnoho dusičnanů. Jetě máme monost sbírat mladá výhonky v září.
- příprava - 2 čajové ličky kopřivových listů přelít álkem vařící vody, 5 minut vařit, ocedit a jetě teplý po hltech pít ráno a večer po jednom álku po dobu 4-8 týdnů.
- působení - Sniuje hladinu krevního cukru, působí mírně močopudně, proti krvácení, protizánětlivě, urychluje hojení ran, regeneruje pokoku, proti pocení
Lipový čaj - Sbírají se celá květenství včetně listenu na počátku kvetení. Suí se ve stínu a pokud mono v průvanu. Droga se snadno zapaří, čím ztrácí svoji kvalitu.
- příprava - jednotlivá dávka je 1,5 g (1 kávová lička) na álek vody a uívá se 3krát a 5krát denně. Můe se podávat s medem i citrónem.
- působení - doporučuje se při kali, zahlenění, nachlazení, aludečních křečích, aludeční a střevní kolice, pro pocení, proti bolestem hlavy a proti revmatismu.
Mátový čaj - Sklízí se krátce před květem, kdy uřízneme celou rostlinku a necháme ji ve stínu zavěenou, dokud neuschne. V létě je dobrérostlinku seříznout, aby porost omladil.
- příprava - zelený čaj s mátou spaříme 1,5 l vody asi 80 °C teplé a necháme asi 5 minut louhovat, poté slijeme.
- působení - působí na aludek, proti křečím, je mírně projímavá, vyuívá se při nevolnostech, nadýmání a křečích střev. Má kladné účinky při nervových chorobách, při nespavosti, napětí, stresu.