Mortimer Planner nebo také Mortimo Planno se údajně narodil 6.září 1929 na Kubě rodičům May Parkerové a Migueli Plannerovi. Na Jamajku přicestoval s rodiči roku 1930. Roku 1939 prý přijal Haile Selassieho za svého "živoucího boha" (ve svých 10 letech??).
Poté, co přijal rastafariánský způsob života, přesunul se do Trench Townu, kde se stal jedním ze zakladatelů "Kingston's first Rastafarian camp in the Dungle". A od této chvíle se Planno stává jedním z mnoha "charakteristických" přívrženců hnutí Rastafari. intenzivně se věnoval studiu, byl vyjímečný a opravdu zručný řečník a vytrvale se snažil pomáhat a konat dobro ve jménu Jaha, až se stal známým mezi přívrženci Rastafariánství po celém světě.
Roku 1961 byl Planno vybrán za člena Jamajské delegace do Afriky (Mise do Afriky) na průzkum možností repatriace. Delegace navštívila několik Afrických států jako třeba Etiopii, Nigerii, Ghanu, Liberii a Sierru Leone. 21.dubna 1966, v den dnes známý jako Grounation Day (Rastafariánský svatý den), se snažil utišit davy kolem sta tisíc Rastafariánů a dalších věřících , jež čekali aby alespoň koutkem oka zahlédli Haile Selassieho při jeho návštěvě Jamajky. Během Selassieho třídenní návštěvy Planno vybral Rastafariánské starší, kteří se měli setkat s Haile Selassiem osobně.
Díky svým znalostem a oddanosti rastafariánské víře se asi rok po návštěvě Haile Selassieho na Jamajce stal učitelem, vůdcem a rádcem Boba Marleyho. Planno zasvětil Boba do principů, obřadů a obyčejů rastafariánství. Když se pak Bob stal oslavovaným zpěvákem a muzikantem, byl už také oddaným rastafariánem. A ten díky své hudbě rozšířil poselství rastafariánství dál do světa.
V roce 1969 požádal Mortima Planna profesor Lambros Comitas o sepsání textů na téma "Rastafariánské učení". Když se o rok později profesor Comitas vrátil na Jamajku, předal mu Planno ručně psané materiály. Profesor Comitas na nich od té doby pracoval a to až do roku 1995, kdy byly konečně vytištěny. Jeden výtisk byl údajně tištěn zlatým písmem a ten profesor Comitas osobně doručil na Jamajku do rukou Mortima Planna.
Pokud by někdo měl zájem o tyto materiály tak zkuste hledat pod názvem
"The Earth Most Strangest Man: The Rastafarian".