Slet bubeníků
Autor: [redakce] <info(at)onelove.cz>,
Téma: Zajímavé akce,
Vydáno dne: 03. 10. 2005
Akce se uskuteční v Lucerna Music Baru dne 25.10. (20:00hod)
První ročník Sletů bubeníků proběhl v roce 2002 z iniciativy Pavla Fajta a Romka Hanzlíka (agentura AMP). Na počátku byla jednoduchá idea: Pozvat na jedné straně přední české invenční bubeníky, na straně druhé renomované zahraniční hudebníky z různých žánrů, kultur a různého vnímání hudby na týdenní tvůrčí dílnu a iniciovat tak vytvoření unikátního uměleckého díla – společné kompozice, jejíž výsledkem je živý koncert rytmických nástrojů. Slet bubeníků chtěl zahrnovat všechny hudební směry, překlenovat rozdíly mezi kulturami a přístupy k tvorbě, navodit jiskřivou tvůrčí atmosféru a následně ji přenést na pódium.Výsledek tohoto prvního Sletu byl fenomenální. Obecně bývá také skoro pravidlem, že vidět profesionální muzikanty zapojené v projektu, který jim dovoluje vyskočit z vlaku rutinní obživy (jakkoli by bylo zbytečné obviňovat zúčastněné z uměleckého rutinérství) a zcela se oddat kouzlu okamžiku, bývá zážitkem. Zde to platilo dvojnásob; už kvůli tomu, že před prvním veřejným vystoupením bylo jen pár dní na sezkoušení programu. Skloubení schopnosti maximální improvizace s maximální kázní a ohleduplností k ostatním na pódiu zavdalo na maximální dojem. Ti, kdo byli přítomni této neřízené i obdivuhodně ukázněné spoušti rytmů, mohli hovořit o zážitku srovnatelném s atmosférou kmenových rituálů, ryzím kontaktu se samotnou prapodstatou hudby.
Euforie po prvním Sletu, doživovaná ještě dlouho po skončení nadšenými ohlasy diváků (kdesi v archivech ČT se nachází i jedinečný záznam koncertu z krápníkové jeskyně v Moravském krasu), dala podnět k významnému posunu. Z původní myšlenky jednorázového setkání bubeníků se vyklubal nápad opakovat tuto mystickou seanci každoročně. Slet bubeníků tak vstupuje již do 4. ročníku. Každoročně se schází jiná sestava bubeníků a vznikají stále nové skladby. Vydavatelství Indies vydá v říjnu 2CD záznamu z roku 2004 – toto CD bude pokřtěno na aktuálním říjnovém turné.
Pavel Fajt, umělecký vůdčí duch Sletu bubeníků upřesňuje: „Mým úkolem je vytvořit jednoduchý koncept a dosáhnout během několika hodin, které jsou před koncertem určeny na zkoušku, relaxovaný, veselý a chápající tým. Inspirací se stanou mj. prostory, kde se koncert koná, jeho akustika a atmosféra, stejně jako celkové hraní ovlivní komunikace s diváky.“ Celkem se na pódiích rozezní dle odhadu Pavla Fajta jedna až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky.
Základ hudebního materiálu vznikne na čtyřdenním setkání již tradičně v severočeské Smržovce, kde slovy Pavla Fajta „pozvaným hráčům nezbývá nic jiného než častým a hlasitým bubnováním vytvářet pocit domova“. Koncert ve Smržovce také turné zahájí.
Slet bubeníků 2005:
Pavel Fajt - drums, dholl, voice
Miloš Vacík - congas, timbales, djembé, berimbau, caxixi, pandeiro, agogo-bells, repeniq , apito, brasilian and cuban percussions, voice.
Tereza Petrášová - shakers, maracas, agogo-bells, chimes, barasilian and cuban percussions, voice.
Miloš Dvořáček - drumms
Hearn Gadbois - dumbek, zirbaghali, frame drums, riqq, heart of jesus, foot percussion
Elvis Kititi - drumm - mbunda ya basonge, vocal, percussion, voice
Alan Vitouš - Log drums, bougarabou,darbuka, djembe, kalimba
David Koller - drums
Milan Nytra - keyboards
Na koncertě v Praze (25.10. )se přidají:
Milan Cais - accented drums
Ondřej Smeykal - didgeridoo
Petr Křečan – percussion
Ceny vstupenek:
sezení - 400kč
stání - 280kč